Nieśmiertelnie i ponadczasowe perły od zarania dziejów były obiektem westchnień i przedmiotem pożądania płci pięknej. Pierwsze wzmianki o tych niezwykłych kamieniach pojawiły się już w starożytności, ale właściwy rozkwit i większa dostępność perłowej biżuterii przypada dopiero na XX wiek. Niewątpliwe zasługi w rozpowszechnianiu tych ozdób mają projektanci mody z Coco Chanel na czele. Dzięki Coco i produkcji pereł hodowlanych każda kobieta może stać się posiadaczką tej klasycznej biżuterii. W szkatułkach i toaletkach nie może zabraknąć naszyjnika, kolczyków, czy bransoletki z pereł. Perły bowiem są bardzo atrakcyjnym dodatkiem do stylizacji. Nadają czaru, powabu i wdzięku. Noszenie pereł jest naturalne - zwykło się mawiać, że te klejnoty naturalne są drugą skórą kobiety.
Perły - skąd się biorą?
Czy zdawałaś sobie kiedykolwiek pytanie, skąd się wzięły perły? To jedyne kamienie szlachetne pochodzenia naturalnego! Ich pozyskanie jest kosztowne i czasochłonne, dlatego ludzie zaczęli je hodować.
Perły wytwarzane są przez małże perłopławów i ślimaki, których naturalnym środowiskiem są morza i oceany. Powstają w płaszczu muszli tych organizmów żywych jako naturalna ochrona przed podrażnieniem wywołanym przez ciało obce, które przypadkiem znalazło się w środku skorupy. Ich budowa do złudzenia przypomina wnętrze muszli - zwykło je się nazywać masą perłową. Głównie składa się z aragonitu i konchioliny. Dlatego, gdy tylko jakikolwiek - nawet najmniejszy - intruz dostanie się do wnętrza muszli skorupiaka, uruchamia się mechanizm obronny. Ciało obce zostaje w wyniku tego procesu pokryte nabłonkiem wewnętrznej warstwy muszli, tworząc kolejne warstwy, które z czasem powiększają się i stają się coraz grubsze.
Dlatego w praktyce nie spotkasz dwóch takich samych egzemplarzy. Im więcej warstw wytworzył małż, tym kamienie są większe, a tym samym bardziej unikatowe i cenne. Wielkość, kształt i kolor pereł zależy również od gatunku perłopława.
Najczęściej możesz spotkać:
- perły biało-różowe;
- perły kremowe;
- perły różowe;
- perły szare;
- perły żółte;
- perły ciemnoszare;
- perły czarne;
- perły z połyskiem;
- perły matowe.
Jak wyhodować perłę?
Perły powstające w naturalnym środowisku są bardzo drogie, dlatego ludzie zaczęli je hodować. Pobierając kawałek masy perłowej i kawałek płaszcza jednej ostrygi, zaszczepia się go do innej ostrygi. Cały proces odbywa się pod wodą, a ostrygi trzymane są w klatkach. Po jakimś czasie wszczepiony zarodek zaczyna pokrywać się kolejnymi warstwami. W klatkach należy utrzymywać higienę, a woda musi mieć odpowiednią temperaturę i zawartość soli. Im lepsze warunki będą miały ostrygi, tym więcej sztuk pereł powstanie.
Perły - jak z morza trafiły do szkatułki?
Współczesna fascynacja tymi naturalnymi kamieniami szlachetnymi rozpoczęła się od Coco Chanel. Projektantka spopularyzowała modę na perłową biżuterię, zestawiając ją z rozmaitymi stylizacjami. Lansowała perłowe naszyjniki, bransoletki, kolczyki, a nawet broszki. Kobiety oszalały wręcz na punkcie tych naturalnych produktów, więc producenci biżuterii z całego świata poszli w ślady Coco. Perły są jak druga skóra, pasują do wszystkiego, dlatego tak chętnie są wybierane, a moda na nie nigdy nie mija. Zmieniają się tylko trendy i sposoby noszenia tych szlachetnych kamieni. Perłowe kolczyki, bransoletki i naszyjniki znajdziesz w szkatułce wszystkich przedstawicielek płci pięknej.
Biżuteria z pereł - do czego pasuje?
Chanel na uroczyste okazje preferowała naszyjniki - sznury prawdziwych pereł połączonych ze sztucznymi kamieniami i wstążkami, natomiast do codziennych stylizacji wybierała kolczyki oraz bransoletki z pereł. Wszechstronność pereł jest inspirująca, także dla współczesnych kobiet. Od święta, do pracy, do szkoły, na kolację, do teatru - wszędzie możesz wystąpić w perłowych dodatkach, które niebanalnie podkreślą Twoją stylizację. Nie bez powodu perły stały się synonimem ponadczasowej elegancji.
Kobiety, które wybierają biżuterię z tych szlachetnych kamieni, są uważane za silne, przebojowe oraz odważne. Czy Ty też taka jesteś? Zobacz, jak się zainspirować trendami i stworzyć codzienną stylizację podkreśloną morskim klejnotem.
Pamiętaj o zasadzie umiaru - naszyjnik, bransoletka i kolczyki z pereł założone jednocześnie przyniosą odwrotny rezultat niż ten, który zamierzasz osiągnąć. Nie chcesz przecież być utożsamiana z błyszczącą i pstrokatą choinką. Biznesowe wyjście, czy kolacja z szefem aż się prosi o wybór klasycznej małej czarnej oraz delikatnie połyskujących, perłowych dodatków - naszyjnika oraz kolczyków. Przyciągniesz wiele męskich spojrzeń. Gdy spotkanie ma charakter mniej oficjalny i uroczysty, postaw na bransoletkę z pereł. Wyeksponujesz w ten sposób i wysmuklisz dłonie. Świetnym uzupełnieniem outfitu do pracy, na uczelnię, czy do szkoły będzie perłowy choker, kolia lub dłuższy naszyjnik perłowy, zestawiony z luźną, romantyczną bluzką, marynarką, a nawet swetrem czy jeansami z naszytymi perełkami.
Jak nosić biżuterię perłową w 2020 roku?
Projektanci na ten sezon proponują perły w zupełnie odświeżonej wersji. W zdobieniach królują nie tylko kolczyki ze sznurów pereł, ale także delikatne perełki noszone nie do pary. Chokery i kolie z tkanin, na które naszyto rozsypane perły. W środowisku modelek najchętniej wybierane są długie sznury perłowe - zwiążesz je w gruby supeł nad talią. Takie propozycje wydają Ci się zbyt kontrowersyjne? Sięgnij więc do babcinej szkatułki, przejrzyj ofertę sklepów vintage - moda retro znów powraca, a wraz z nią perłowa biżuteria w nieoczywistych zestawieniach i stylizacjach.
Szukasz eleganckiego rozwiązania w niewygórowanej cenie? Sprawdź biżuterię z pereł w EdiBazzar. Doskonała jakość, ponadczasowa elegancja w wyśmienitej cenie! W ofercie znajdziesz perłowe kolczyki, naszyjniki i bransoletki na każdą okazję. Dla Ciebie, ale także na prezent dla mamy, przyjaciółki, córki!