Męski świat nie może się obejść bez gadżetów i całego wachlarza akcesoriów pomocnych przy organizowaniu rzeczywistości. Są mężczyźni, którzy osobiste rzeczy wrzucają do damskiej torebki, ale nie jest to rozwiązanie, na które kobiety patrzą przychylnym okiem. Prawo jazdy, karty bankomatowe, wizytówki, dowód osobisty, czy inne dokumenty, które stale powinieneś mieć przy sobie, zmieścisz w portfelu. Z męskiego punktu widzenia bardziej pożądane są produkty z praktycznymi przegródkami niż gustowne, minimalistyczne portfele skórzane. Są jednak panowie, dla których klasyczna elegancja ma niebagatelne znaczenie. Dbałość o detale i całokształt wizerunku dodaje mężczyznom wiarygodności i profesjonalizmu, dlatego chętniej sięgną po płaskie modele mieszczące się w kieszeni marynarki.
Podstawowe rodzaje portfeli męskich
Choć panowie bardzo szybko podejmują decyzję i postrzegają świat schematycznie, to producenci galanterii skórzanej prześcigają się w rozwiązaniach. Mniejsze, większe, pojemne, płaskie, w różnych odcieniach, składane, zapinane - wybór jest wielki i na pewno jakiś wariant trafi w męski gust. Istnieją dwa podstawowe kryteria podziału:
- męskie portfele skórzane,
- męskie portfele sportowe.
Portfele sportowe cechuje bardzo duża odporność i wytrzymałość, natomiast skórzane mają szersze spektrum możliwości - są bardziej uniwersalne, pasują niemal do każdej stylizacji oraz są praktycznym i wytwornym prezentem dla każdego mężczyzny.
Skórzane portfele męskie - rodzaje skóry
Jeśli zdecydowałeś się na opcję skórzaną, zanim wybierzesz idealny portfel, powinieneś poznać więcej szczegółów. Zwróć uwagę na rodzaj skóry, z której uszyto portfel, zapięcie, możliwość składania oraz pojemność i ilość przegródek organizujących przestrzeń wewnątrz.
Czy wiesz, że portfele męskie są wykonane z różnych rodzajów skór o różnorakich fakturach? Te najczęściej spotykane na rynku to:
- skórzane licowe,
- skórzane surowe,
- skórzane lakierowane,
- skórzane ekologiczne.
Skóra licowa, czyli inaczej gładka to skóra bydlęca, cielęca, jagnięca lub kozia. Gładka na zewnątrz, pokryta woskiem, o specjalnej strukturze. Jest to najbardziej elegancki wariant odporny na warunki atmosferyczne, upływ czasu i zabrudzenia.
Skóra surowa - w porównaniu do skóry licowej - ma bardziej szorstką warstwę zewnętrzną. Znana jest również jako nubuk, welur lub zamsz. Skóra surowa jest delikatna, więc aby cieszyć się jej charakterystycznym, chropowatym wyglądem przez długi czas, należy ją pielęgnować specjalnymi środkami chemicznymi.
Cechą charakterystyczną skóry lakierowanej jest gładka powierzchnia i połysk, który zawdzięcza lakierowaniu. Jest bardzo podatna na uszkodzenia, gładka i wyrafinowana, dlatego wymaga specjalnego anturażu i pielęgnacji.
Alternatywa dla skóry naturalnej to tzw. skóra ekologiczna, która bardziej znana jest jako skaj i derma. Doskonale imituje oryginał, ale jest mniej trwała, a tym samym ma krótszą żywotność.
Skórzane portfele męskie - typy zapięć
Są mężczyźni, którzy preferują portfele składane bez zapięcia, aczkolwiek rozwiązanie to się nie sprawdza w przypadku bilonu czy kart płatniczych - łatwiej je zgubić. Dlatego jest wiele bardziej praktycznych opcji:
- na rzepy;
- na zatrzaski;
- na zamek;
- na magnes.
Skórzane portfele męskie - system składania
W tym przypadku podział jest prosty - pionowy lub poziomy. Wybierz taki, który jest dla Ciebie bardziej funkcjonalny. Mniej przegródek, czy więcej możliwości składania? Wszystko zależy, co zamierzasz w nim nosić. Jeśli najczęściej nosisz portfel w kieszeni - idealny jest model podwójny, natomiast potrójnie składany daje więcej przestrzeni, ale też ma dużo większe gabaryty - zmieścisz go w nerce, saszetce lub teczce.
Skórzane portfele męskie - gdy znaczenie ma kolor i pojemność
Galanteria męska dostępna jest w ponadczasowych odcieniach czerni i brązu. Jaśniejsze bądź ciemniejsze - łatwo je dopasować do koloru garnituru i pozostałych akcesoriów. Pojemność ma większe znaczenie. Obecnie większość mężczyzn nosi portfele w kieszonce marynarki lub spodniach, więc im cieńszy model, tym lepiej. Niektórzy potrzebują jednak więcej miejsca w portfelu - na dokumentację, bilon, paragony, legitymacje i wizytówki. Nie może zabraknąć również przeźroczystej przegródki na rodzinne fotografie.
Jaki jest Twój idealny portfel męski?
Masz już szeroki przekrój wariantów przeznaczonych dla panów o różnych preferencjach i zapotrzebowaniu. Sportowy, czy skórzany będzie odpowiedni dla Ciebie? A może wolisz alternatywne, mniej kosztowne warianty? Sprawdź portfele EdiBazzar ze skóry ekologicznej - wybierz ten, który przypadnie Ci do gustu, a gdy zmienisz stylizację - tanim kosztem zmienisz również portfel.
Ważne, by portfel był funkcjonalny i nie zabrakło w nim pieniędzy. Cała reszta to już kwestia Twojego gustu, stylu oraz przeznaczenia. Wybór jest prosty!