Sklep internetowy EdiBazzar
Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł

Dobór biżuterii i jej znaczenie

0
Dobór biżuterii i jej znaczenie

Mawia się, że „nie szata zdobi człowieka”, a jak jest z biżuterią? Oczywiście nie tylko zdobi, ale także może wysyłać pewne sygnały dla osób znających jej symbolikę. Jakie więc ozdoby wybrać, aby nasz przekaz był właściwy i nie sprawił, że zostaniemy źle zrozumiani? Sprawdźmy, co „mówi” o nas nasza biżuteria.

Pierścionki, sygnety i obrączki

Obrączki mają dosyć jasny przekaz. Noszone są przede wszystkim przez osoby będące w związkach. Mają kolisty kształt, który jest symbolem życia, wieczności i odrodzenia. Pierścionki mogą być noszone na różnych palcach, mają też różne kształty i formy oczek, a także rozmaitą kolorystykę. Jeśli kobiety nosi pierścionek na palcu serdecznym prawej dłoni, możemy spodziewać się, iż jest to biżuteria świadcząca o jej zaręczynach.

Wśród hierarchów kościelnych pierścienie biskupie są noszone natomiast na palcu wskazującym. Ten zwyczaj w krajach kultury chrześcijańskiej bywa przenoszony również na osoby świeckie i może oznaczać jej wysoki status społeczny. Niech nas jednak nie zmyli takie skojarzenie, gdyż wiele pań nosi biżuterię na tym palcu po prostu z racji wygody czy przyzwyczajenia.

Pierścionki noszone na kciukach bywają oznaką preferencji seksualnych, dlatego w ten sposób noszą je często osoby będące w związkach jednopłciowych. Z kolei mały palec dłoni to miejsce na biżuterię rodową, stąd być może częściej kojarzymy takie sygnety u panów, zwłaszcza w dawnych kręgach arystokracji.

Naszyjniki na różne okazje

Kiedy zakładamy naszyjnik, zazwyczaj myślimy tylko o tym, czy pasuje do danej stylizacji i okazji, na którą się szykujemy. Tymczasem naszyjnik może nieść również swój przekaz do odbiorcy. W jaki sposób? Zazwyczaj poprzez rodzaj zawieszki, która znajduje się na łańcuszku. Na przykład gwiazda jest symbolem sukcesu i przebojowości. To także oznaka pewności siebie i siły woli, zatem osoba nosząca wisiorek w kształcie gwiazdy ma wszelkie cechy, aby wytrwale dążyć do obranego celu. Masz więc przed sobą mocnego przeciwnika w rozmowach i negocjacjach, ale też silne wsparcie, jeśli macie wspólne cele.

Zawieszki geometryczne to kolejne symbole, które mogą być rozszyfrowane w różny sposób. Trójkąt noszony wierzchołkiem skierowanym ku górze podobno dodaje energii, a ten skierowany w dół uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. To symbolika, która może też być rozumiana jako religijny znak Trójcy Świętej. Z kolei kwadratowy wisiorek jest symbolem harmonii i bezpieczeństwa, a księżyc oznacza tajemniczość i wrażliwość. Symbol słońca to natomiast znak wolności, światła i rozwoju.

Kolczyki i bransoletki damskie

Długie i krótkie kolczyki to nie tylko wybór podyktowany indywidualnymi preferencjami czy wygodą. Jeśli zauważamy kilka kolczyków w uchu, to prawdopodobnie mamy do czynienia z osobą, która chce czerpać z życia pełnymi garściami. Jeśli chodzi o kwestię noszenia kolczyków w prawym lub lewym uchu przez kobiety i mężczyzn, tutaj zdań i koncepcji jest wiele. Najczęściej pojawiają się te dotyczące preferencji seksualnych.

Pamiętajmy o tym, że przed wiekami noszone kolczyki również miały swoje znaczenie, począwszy od symbolu biedy, poprzez przynależność do grupy osób sprzeciwiających się prawu, aż po złodziei, w tym piratów. Kolczyki pojawiały się od lat również u ludów koczowniczych. Znaczenie mają również kształty kolczyków. Modele spiralne to symbol rozwoju duchowego i energii kosmicznej porównywalnej z symboliką słońca. Natomiast kolczyki ze skrzydłami to znak wolności, przekraczania niemożliwego i dążenia do spełnienia marzeń.

Wśród bransoletek damskich możemy znaleźć modele z zawieszkami, podobnymi jak w przypadku naszyjników celebrytek. To prawdziwe historie opowiadane przez te niewielkie elementy. Serca, kłódki, znak nieskończoności to bez wątpienia symbole uczuć. Tajemnicze znaki rodem z kosmosu to oczywiście księżyc i słońce. Słonie, delfiny, czterolistne koniczyny czy drzewka szczęścia niewątpliwie mają oznaczać powodzenie w życiu. Ananas to klasyczna oznaka sukcesu i zamożności, a skrzydła i symbol lecącej jaskółki to wolność i chęć dążenia do zwycięstwa. Ochronne symbole aniołów pojawiają się w różnych motywach biżuteryjnych, zarówno w naszyjnikach, kolczykach, jak i bransoletkach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium