Przekłuwanie uszu jest bardzo popularną praktyką. Decydują się na to zarówno osoby dorosłe, jak i rodzice dzieci w wieku nawet kilku lat. Aby jednak dziurka mogła goić się w odpowiedni sposób, konieczne jest właściwe pielęgnowanie rany po przekłuciu. Jak dbać o to miejsce, by nie doprowadzić do zakażenia i innych problemów?

" />
Sklep internetowy EdiBazzar
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Pielęgnacja uszu po przekłuciu - wszystko co musisz wiedzieć.

Przekłuwanie uszu jest bardzo popularną praktyką. Decydują się na to zarówno osoby dorosłe, jak i rodzice dzieci w wieku nawet kilku lat. Aby jednak dziurka mogła goić się w odpowiedni sposób, konieczne jest właściwe pielęgnowanie rany po przekłuciu. Jak dbać o to miejsce, by nie doprowadzić do zakażenia i innych problemów?

Pielęgnacja uszu po przekłuciu jest bardzo ważna. Pozwala ona na uniknięcie zakażenia, który w skrajnych przypadkach stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Co więcej, prawidłowo pielęgnowana i zagojona dziurka prezentuje się estetycznie. Nie ma wokół niej brzydkich blizn czy zniekształceń tkanki. Warto poświęcić kilka tygodni na prawidłową pielęgnację uszu po przekłuciu, by móc cieszyć się noszeniem kolczyków przez kolejne lata.

Przekłuwanie u profesjonalistów

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu popularnością cieszyło się samodzielne przekłuwanie uszu w domowych warunkach. Obecnie jednak mamy dostęp do specjalistów, którzy zajmują się profesjonalnym wykonywaniem przekłuć. Dysponują oni sterylnym sprzętem i umiejętnościami pozwalającymi na bezpieczne przeprowadzenie całego zabiegu. Zaleca się wykonywanie przekłucia ucha u piercerów. W swojej pracy wykorzystują oni bowiem igły, dlatego działają precyzyjnie i nie prowadzą do zmiażdżenia tkanek, jak ma to miejsce w przypadku pistoletów.

Specjalista po wykonaniu przekłucia ucha może również udzielić informacji na temat prawidłowego pielęgnowania rany. Z piercerem można kontaktować się przez cały etap gojenia, konsultując z nim wszelkie niepokojące objawy. Taka osoba wie również, jakie kolczyki powinny znaleźć się w świeżym przekłuciu i kiedy można je wymienić na własny egzemplarz. Reaguje na wszelkie uwagi klienta, dotyczące np. opuchnięcia czy ropienia rany w kolejnych dniach po wykonaniu zabiegu.

Z czego powinny być wykonane pierwsze kolczyki?

Aby przebicie uszu było bezpieczne i rana mogła goić się bez żadnych problemów, konieczne jest zastosowanie kolczyków wykonanych z odpowiednich materiałów. Na początek używa się sterylnych produktów wykonanych ze stali chirurgicznej. Jest ona neutralna dla organizmu i nie powoduje zakażeń. Z takich kolczyków należy korzystać przez 2-4 tygodnie. Dopiero po tym czasie, gdy rana się zagoi, można zastosować produkty z innego metalu. Czas gojenia jest zwykle dłuższy w przypadku chrząstki. Wówczas kolczyk można zmienić dopiero po 3 miesiącach.

Kiedy można zdjąć kolczyki po przekłuciu? Wspomniane ramy czasowe są ogólne. Każdy przypadek może być inny. Czasem gojenie przebiega szybciej, jednak warto odczekać wspomniany czas, by mieć pewność, że po zmianie kolczyków nie dojdzie do niespodziewanych reakcji alergicznych czy zakażenia. Kiedy indziej gojenie może być problematyczne i trwać znacznie dłużej. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w przypadku przekłuć chrząstki.

Pielęgnacja przekłutych uszu - jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja po przekłuciu uszu musi przebiegać w odpowiedni sposób, by nie doprowadzić do zakażenia i innych problemów zdrowotnych. Konieczne jest zachowanie higieny. Nie zaleca się dotykania świeżych przekłuć. Jeśli jest to konieczne, należy dokładnie umyć wcześniej dłonie. Pielęgnacja przekłutych uszu wymaga ich regularnego przemywania - nawet 2-3 razy dziennie. W tym celu stosuje się sól fizjologiczną lub spray typu Octenisept. Nie powinno się używać wody utlenionej. Wiele osób korzysta z niej, kierując się starymi, ludowymi przekonaniami, jednak jest to błąd. Rana przemywana wodą utlenioną będzie goić się długo, powodują problemy.

Zaleca się również regularne przekręcanie kolczyków wokół własnej osi, by nie przywierały one do gojącej się tkanki. Trzeba to jednak robić dokładnie wyczyszczonymi dłońmi. W innym przypadku istnieje ryzyko wprowadzenia do rany bakterii, które mogą spowodować jej zakażenie. Specjalista w salonie może doradzić, jakie preparaty sprawdzą się najlepiej do pielęgnacji po przekłuciu uszu, a także pomóc w razie jakichkolwiek problemów.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium