Torebki wykonane ze skóry naturalnej wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jest to luksusowy dodatek każdej kobiety, doskonale wpisujący się w kanon ponadczasowej elegancji. Podczas użytkowanie torebki skórzanej z biegiem lat mogą pojawić się na niej zabrudzenia, wgniecenia i rysy. Jak wyczyścić torebkę ze skóry?
Skórzane torebki są kilkukrotnie droższe niż ich odpowiedniki wykonane ze skóry ekologicznej. Za tą cena kryje się jakość i wyjątkowość produktu. Dlatego należy odpowiednio dbać o torebki wykonane ze skóry naturalnej, aby nie straciły swojej wartości i eleganckiego wyglądu.
Czym wyczyścić skórzaną torebkę, aby nie uszkodzić powierzchni skóry? Przydadzą się delikatne bawełniane ściereczki, płatki i patyczki higieniczne oraz bezalkoholowe chusteczki nawilżane. Na rynku dostępne są różnego rodzaju preparaty do czyszczenia powierzchni skórzanych. Rzeczy te są bardzo pomocne i skuteczne przy usuwaniu plam ze skóry. Po oczyszczeniu warto posmarować powierzchnię kremem lub balsamem. Nigdy nie należy używać mydła i domowych detergentów do usuwania zanieczyszczeń ze skóry. Istnieje bowiem ryzyko powstania osadów i wysuszenia materiału oraz spowodowanie pęknięć.
Jak wyczyścić torebkę ze skóry?
Torebki skórzane mogą być wykonane z różnego rodzaju skóry naturalnej: licowej, zamszowej lub lakierowanej. Każdą z nich czyści się w inny sposób. Czyszczenie skórzanej torebki zamszowej wymaga zastosowania specjalnej pianki lub pasty, dostępnych w sklepach z galanterią skórzaną. Preparat ten nanosi się na zabrudzoną powierzchnię na kilka minut. Po tym czasie oczyszcza się torebkę gumową szczoteczką. Zamiast pianki można posłużyć się domowym sposobem usunięcia zabrudzeń na torebce zamszowej. Do tego celu trzeba użyć czerstwe pieczywo. Po usunięciu zabrudzeń zaleca się zaimpregnowanie zamszowej powierzchni przed kolejnymi zabrudzeniami oraz wilgocią.
Natomiast torebka ze skóry licowej wymaga innego traktowania podczas czyszczenia. Można ją umyć wilgotną ściereczką z dodatkiem bardzo delikatnego detergentu, a po wyschnięciu zaimpregnować odpowiednim środkiem kupionym w sklepie do pielęgnacji tego typu skóry lub olejkiem rycynowy, tłustym kremem oraz balsamem.
Najprościej można wyczyścić torebkę uszytą ze skóry lakierowanej. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wodą z delikatnym środkiem myjącym. Można też dodać do wody octu, który dodatkowo nabłyszcza skórę.
Domowe sposoby na czyszczenie skóry
Każdą torebkę damską można wyczyścić domowym sposobem. Jest wiele metod na usunięcie z nich zabrudzeń:
- sok z cytryny – na zabrudzone miejsce wystarczy przyłożyć szmatkę zwilżoną sokiem z cytryny,
- gumka do ścierania – nadaje się do czyszczenia jasnych torebek,
- woda z octem – po przetarciu szmatka nawilżoną tym roztworem znikną zabrudzenia,
- czerstwe pieczywo – służy do czyszczenia torebek zamszowych lub z nubuku,
- piana z ubitego białka – z dodatkiem kilku kropli terpentyny może usunąć tłuste plamy,
- wazelina – służy do usuwania plam po długopisie lub pleśni.
Dobór odpowiednich środków zależy od rodzaju plamy i zanieczyszczeń. Należy pamiętać, żeby nigdy nie moczyć powierzchni skórzanych oraz nie suszyć torebek przy źródłach ciepła.
Czyszczenie wnętrza torebki skórzanej
Każda torebka uszyta ze skóry ma wewnątrz podszewkę. Materiał ten też może ulec zabrudzeniu. Pomocna będzie mokra ściereczka z mikrofibry. Można nią oczyścić wnętrze, po czym należy odłożyć torebkę do wyschnięcia i sztucznie nie przyspieszać procesu suszenia innymi źródłami ciepła. Użycie suszarki lub słońca może spowodować, że skóra stwardnieje i zacznie pękać.
Do większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać szmatkę zamoczoną w roztworze wody z delikatnym płynem myjącym lub wacika nasączonego odrobiną spirytusu. Po usunięciu plam należy starannie zebrać resztki szmatką namoczoną w czystej wodzie i pozostawić torebkę do wyschnięcia. Skórzane torebki potrzebują systematycznej pielęgnacji i odpowiedniego przechowywania. Umieszczone w specjalnym woreczku bawełnianym i schowane do szafki lub szafy nie ulegną uszkodzeniom i długo będą zachwycać swoim wyglądem.