Skórzany pasek znajduje się w prawie każdej garderobie damskiej i męskiej. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i podkreśla stylizację. Warto więc dbać o pasek skórzany do spodni, aby prezentował się nienagannie. Jak to robić? Czym czyścić skórę?
Paski wykonane ze skóry naturalnej powinny być systematycznie konserwowane. Po ich zakupie wskazane jest zaimpregnowanie, jeszcze przed użyciem. Zastosowanie do tego odpowiednich preparatów spowoduje, że skóra przez długi czas zachowa swoje najważniejsze właściwości. Na rynku są dostępne środki do konserwacji galanterii skórzanej. Tego typu preparaty zabezpieczają powierzchnię skóry, niwelując ryzyko powstania zgięć i pęknięć. Świetnie sprawdzą się naturalne woski pszczele, które są mało inwazyjne. Impregnacja zabezpiecza także pasek przed szkodliwym działaniem wody.
Czym usuwać plamy ze skórzanego paska?
Skórzana galanteria nie powinna mieć kontaktu z wodą. Woda i suszenie paska suszarką lub innym źródłem ciepła doprowadzi do wysuszenia skóry, pęknięć i zarysowań. Czym wyczyścić skórę, skoro nie można użyć wody? Główną zasadą skutecznego pozbycia się wszelkiego rodzaju plam jest ich usunięcie zaraz po zabrudzeniu. Można je wyczyścić suchą szmatką lub przy pomocy miękkiej szczoteczki. Czasami konieczne jest użycie specjalnych środków lub poszukanie domowych sposobów. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia na skórze.
W przypadku, gdy pasek skórzany jest zakurzony, ubrudzony błotem lub wymaga lekkiego odświeżenia, sprawdzi się szczoteczka z miękkim włosiem lub ściereczka. Wystarczy wytrzeć i wypolerować powierzchnię, a pasek będzie wyglądać jak nowy.
Tłuste plamy wymagają więcej pracy. Zabrudzoną powierzchnię trzeba koniecznie dokładnie wytrzeć za pomocą miękkiego ręcznika papierowego lub chusteczki. Na tak przygotowane miejsce sypie się puder, zasypkę dla dzieci lub mąkę ziemniaczaną, które wchłoną tłuszcz. Po kilku godzinach wystarczy zetrzeć proszek i wyczyścić pasek damski lub męski suchą miękką szmatką.
Pasek od spodni może ulec zabrudzeniu barwnikami. Tu pomoże lakier do włosów, który rozpuści taką plamę. Po spryskaniu zabrudzonej powierzchni skórę należy przetrzeć szmatką i po plamie. A jak wyczyścić skórzany pasek od spodni, na którym ktoś przylepił gumę do żucia? Najlepiej umieścić takie akcesorium w torebce foliowej w lodówce. Po kilku godzinach guma stwardnieje i bez problemu będzie można ją usunąć z powierzchni skóry.
Wymagające zabrudzenia
Usuwanie plam z krwi polega na przecieraniu zanieczyszczonego miejsca miękką szmatką, lekko nasączoną zimną wodą. Trzeba przy tym uważać, żeby nie przemoczyć powierzchni skóry. Wyczyszczony pasek odkłada się samoczynnego wyschnięcia, bez stosowania różnego rodzaju źródeł ciepła. W sytuacji, gdy pasek ulegnie większym zabrudzeniom lub fizycznym uszkodzeniom, konieczna będzie pomoc kaletnika. Taki rzemieślnik może przywrócić dodatkom galanteryjnym pierwotny wygląd, nawet po wielu latach użytkowania.
Jak przechowywać paski wykonane ze skóry?
Przechowywanie paska skórzanego ma duże znaczenie w zachowaniu jego wyglądu. Nie można go trzymać blisko źródeł ciepła, ponieważ wysoka temperatura może spowodować wysuszenie i popękanie powierzchni skórzanej. Również słońce może mieć negatywny wpływ na wygląd paska.
Paski skórzane nie mogą też mieć kontaktu z wilgocią, która może spowodować powstanie nalotów pleśni i całkowicie zniszczy powierzchnię skóry. Najlepiej więc przechowywać takie produkty w ciemnej i suchej szafie lub szufladzie w postaci zwiniętej. Idealne jest zabezpieczenie paska skórzanego dodatkowym woreczkiem bawełnianym, który ochroni go przed zarysowaniami mogącymi powstać podczas kontaktu z innymi przedmiotami znajdującymi się w szafie lub w komodzie.
Systematycznie impregnowana powierzchnia skóry zachowa odporność na zużycie i będzie długo cieszyć swoim wyglądem. Konserwacja odpowiednimi balsamami i pasatami dedykowanymi do skór zabezpieczy produkty skórzane, niwelując ryzyko powstania nieestetycznych zgięć, zabrudzeń i zawilgoceń.